İnsanlık Tarihinden...

49.000 yıllık katliam!

İspanya’dan arkeologlar, 49.000 yıl önce cinayete kurban gitmiş bir ailenin kalıntılarını çıkardılar

İspanya’dan arkeologlar, 49.000 yıl önce cinayete kurban gitmiş bir Neandertal ailesinin kalıntılarını ortaya çıkardılar.


Araştırmacılar, İspanya’nın kuzeyinde yer alan Asturias bölgesindeki bir mağarada buldukları kemiklerin, üzerlerinde açık bir şekilde yamyamlığa ilişkin izler taşıdığını açıkladılar.


Altı yetişkin ile altı çocuğa ait olan kalıntılar her ne kadar mağarada bulunmuş olsa da, bunların yüzeyde yaşayıp öldükleri ve sonrasında çöken zemin nedeniyle buraya gömüldükleri düşünülüyor.Ailenin sonu kanlı bitmiş. Araştırmanın başında bulunan Barcelona Evrimsel Biyoloji Enstitüsü’nden Prof. Carles Lalueza-Fox kemikler üzerindeki izlere bakarak, bu ailenin hemcinsleri tarafından yendiklerini söylüyor. Diş ve kesik izlerinin yanında kemik iliğine ulaşmak için tüm kemikler kırılmış ve parçalanmışlar.


Bulunan kemiklerin akrabalık ilişkisini anlamak üzere sadece anneden ve doğrudan kalıtılan mitokondriyal DNA analizlerine başvurulmuş. Sonuçlar erginliğe ulaşmak üzere olan erkek bireylerin aynı soydan geldiklerini, dişilerinse farklı DNA kaynaklara sahip olduklarını göstermiş.


Atayerlilik olarak adlandırılan ve erkeklerin eşleriyle birlikte kendi ailesinin evinde yaşadığı bu sosyal yaşam biçimi, bugün ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok modern toplumda da görülüyor. (NTV)
22.12.2010 19:54 / VATAN

* * *
Hayatta kalamadılar, çünkü...

Aşil deyince aklımıza, mitolojiden ilhamla, ölümcül zayıflık gelebilir, ama aslında aşil tendonlarımız sayesiyende hayatta kalma savaşını kazandık!

WASHINGTON - Bilim insanları modern insanın Neandertal insana göre daha çevik ayaklara sahip olduğunu ortaya koydu. Bunun modern insan hayatta kalmayı başarırken, neandertallerin bunu neden başaramadığını açıklayabileceği belirtiliyor.


ABD Tuscon'daki Arizona Üniversitesi'nden araştırmacılar, sekiz atletin Aşil tendonlarının uzunluğunu inceledi. David Raichlen önderliğindeki bilim ektibi, gönüllülerin ayak bileklerinin MRI'larını çekti ve her sporcunun bir koşu bandı üzerindeyken tendonun depoladığı enerji miktarını inceledi.


Kısa tendonları olanların, her uzun adımda daha az enerji kaybettiği ve teorik olarak yorulmadan daha fazla koşabilecekleri tespit edildi. Neandertal iskeletlerini inceleyen uzmannlar, Neandertallerin topuk kemiklerinin bizimkilerden daha uzun olduğunu ve bu yüzden çok uzun mesafeler koşamadıklarını belirledi.
(07.02.2011 / YAŞAM / GAZETEPORT)

Devamını gör...
 

"Allahsız Oğlu Allahsız"

Firavunların Laneti ile Damgalandı: "Allahsız Oğlu Allahsız" - Açık İstihbarat

Sizi artık ne gücünüz, ne malınız mülkünüz, ne gizli hesaplardaki paranız, gizli ortaklıklarınız, sansürünüz, RTÜK'ünüz, her yıl yenisini yaptırmakla övündüğünüz hapishaneleriniz, eteğinizi öpen basınınız, biat etmiş yargıçlarınız, silah arkadaşları bin bir iftirayla tutuklanırken size topuk selamı veren generalleriniz;

Ne öfke ve kin kusan diliniz, korku filmine dönen çehreniz, yalakalarınız, dalkavuklarınız, jurnalcileriniz, gaz bombalarınız, özel yetkili mahkemeleriniz, 'akilleriniz'...

Allah'ı kandırmak, güya günahlarınızın kefaletini ödeyip sıyırmak amacıyla, halkın parasıyla inşa ettirmeye giriştiğiniz cami-mabed'leriniz..

Hiç birisi kurtaramayacak demektir...

Devamı...

Perdenin arkasında hava kötü

Sürece Diyarbakır'dan bakınca...


Örgütün gizli ajandasını anlamamız
için son iki gün içinde yerinde teyit ettiğim üç noktayı kayda geçeyim:

1- Örgüte katılım artıyor.Yeni yapıda rol almak için dağa çıkanlar artıyor. Burada örgütün şöyle bir taktiği var. Çekilme adı altında gidenlerin ciddi bir kısmı bu yeni katılımlar. Bir yandan da tecrübeliler içeride bekletiliyor. Hem bölgedeki koordinasyonu yapıyorlar hem de olası bir yol kazası sonrası çatışmaya hazır bekliyorlar. Plana göre ekime kadar tecrübeliler çıkmayacak. Sonra da kar kış bahanesiyle kalmaya çalışacaklar.

2- PKK ağır silahlarını ve bombaları belli bölgelerde depoladı.
Etraflarını da bubi tuzakları ve mayınlarla çevirdi. Dolayısıyla ihtiyaç halinde lojistik sorunu yaşamayacak. Asker bir şekilde buralara girmek isterse de ağır zayiat verecek.

3- Örgüt bu süreci legalleşme dönemi olarak gördüğü için önceki gün yeni bir kampanyanın startını verdi. Bundan sonra herkes evine ve işyerine Öcalan posterleri asacak.

4- Örgüt uyuşturucu ekimine hız vermiş. Diyarbakır kırsalı esrar tarlalarıyla dolu. Diyarbakır neredeyse suç ihraç ediyor. 'Nasıl olsa çözüm sürecindeyiz operasyon olmaz' diye köylüleri de baskı altına almışlar.

Başka örnekler de vermek mümkün. Yani örgüt bir yandan çözüm/barış diyor ama öbür taraftan başka bir ajandanın yol haritasını uyguluyor.