8 Temmuz 2014 Salı

Aaron Swartz: Bilgi çağının ilk şehidi


Bağnazlık ve yobazlık dünyanın her yerinde aynı.
Dilleri ve dinleri ayrı olsa da insanlık yararına olan, insanoğluna yeni ufuklar açan her yeniliğe ve her gelişmeye karşı çıkanların geliştirdikleri dil ise ortak; linç, dışlama ve yok etme!

"En-el Hak" dedi diye Hallac-ı Mansur'un derisini yüzenler ve keza benzer şekilde; "dünya yuvarlaktır" diyen Galileo'yu, iddiasından vazgeçmez ise idama mahkum edeceğini ilan eden Orta çağın Engizisyon mahkemeleri, bugün adı değişmiş de olsa kendi anladığı adalet anlayışını "dağıtmaya" ve "adalet adına"(!) kendine yeni kurbanlar seçmeye devam ediyor!

Evet, 1986 doğumlu ABD vatandaşı Aaron Swartz da bilgi çağı dediğimiz şu yüzyılın başında, aynı zihniyet tarafından lince uğratılarak bir kalemde harcanan dehalardan biri. Daha 14 yaşındayken bugün bir çok insanın kullandığı bir çok ücretsiz yazılıma imza atan bu genç adam, bugün, o çok bilinen REDDIT'in de kurucularındandı.


"Bilgiye erişim"in bir insan hakkı olduğuna iman eden Swartz, bilgiye "ücret karşılığı" erişime karşı yoğun bir mücadele içine girdi. Böyle olunca da ister istemez zülfüyare dokundu ve bilgiye erişimi para karşılığı sağlayan internetin ağababaları ile deyim yerindeyse tam anlamı ile papaz oldu! Hikayesini, altta vereceğim video linkinden izleyebileceğiniz bu amansız mücadele, Aaaron'u sonunda yedi bitirdi ve insanlık adına mücadele veren bir dahi adam, kendi elleri ile hayatına son vermek zorunda bırakıldı!

Hayatını "bilgiye erişimi çoğaltmak" yolunda feda eden ve her insanın kendisine sürekli "şu an üzerinde çalışabileceğim dünyanın en önemli şeyi nedir" sorusunu sorması gerektiğine inanan bu sıra dışı devrimcinin açtığı yolun ne denli önemli olduğunu anlamak istersek, okuduğu bir şeyden etkilenerek dijital bir kütüphane olan JSTOR sitesine giren 14 yaşındaki Baltimor'lu çocuk Jack Andraka'nın, bu sayede iletişime geçtiği John Hopkins Üniversitesi Onkoloji doktorlarından biri ile ortaklaşa bir çalışma içine girerek çok tehlikeli bir kanser türü olan Pankreas kanserini erken teşhis etmeye yarayan bir test geliştirmeyi nasıl başardığına bakabiliriz.

11 Ocak 2013 tarihinde, daha henüz 26 yaşında iken hayatına son veren bu değerli insanı son yolculuğuna uğurlarken, sevenlerinden biri şöyle diyordu:

"Değişim, kendiliğinden, kaçınılmaz olarak gelen bir şey değildir. Sürekli mücadele sayesinde gelir."


* * *

Hani Selçuklu sultanı Mevlana'ya sormuş: "İkimize de hünkâr diyorlar ey Mevlana, öyle ise söyle bana farkımız nedir?" 


Onun bu sorusuna Mevlana şu muhteşem cevabı vermiş:


"Senin saltanatın öldükten sonra biter. Benimki ise ölümümden sonra başlar!.."


İşte, bana göre Aaron da saltanatı ölümünden sonra başlayan o büyük adamlardan biri.


Ve ben onu bu yüzden bilgi çağının ilk şehidi kabul ettim. 

Mekânın cennet, yattığın yer nur, toprağın bol olsun insanlığın genç kahramanı!


http://filmtvizle.biz/internets-boy-story-aaron-swartz-turkce-altyazili-izle.html


0 yorum:

Yorum Gönder

 

"Allahsız Oğlu Allahsız"

Firavunların Laneti ile Damgalandı: "Allahsız Oğlu Allahsız" - Açık İstihbarat

Sizi artık ne gücünüz, ne malınız mülkünüz, ne gizli hesaplardaki paranız, gizli ortaklıklarınız, sansürünüz, RTÜK'ünüz, her yıl yenisini yaptırmakla övündüğünüz hapishaneleriniz, eteğinizi öpen basınınız, biat etmiş yargıçlarınız, silah arkadaşları bin bir iftirayla tutuklanırken size topuk selamı veren generalleriniz;

Ne öfke ve kin kusan diliniz, korku filmine dönen çehreniz, yalakalarınız, dalkavuklarınız, jurnalcileriniz, gaz bombalarınız, özel yetkili mahkemeleriniz, 'akilleriniz'...

Allah'ı kandırmak, güya günahlarınızın kefaletini ödeyip sıyırmak amacıyla, halkın parasıyla inşa ettirmeye giriştiğiniz cami-mabed'leriniz..

Hiç birisi kurtaramayacak demektir...

Devamı...

Perdenin arkasında hava kötü

Sürece Diyarbakır'dan bakınca...


Örgütün gizli ajandasını anlamamız
için son iki gün içinde yerinde teyit ettiğim üç noktayı kayda geçeyim:

1- Örgüte katılım artıyor.Yeni yapıda rol almak için dağa çıkanlar artıyor. Burada örgütün şöyle bir taktiği var. Çekilme adı altında gidenlerin ciddi bir kısmı bu yeni katılımlar. Bir yandan da tecrübeliler içeride bekletiliyor. Hem bölgedeki koordinasyonu yapıyorlar hem de olası bir yol kazası sonrası çatışmaya hazır bekliyorlar. Plana göre ekime kadar tecrübeliler çıkmayacak. Sonra da kar kış bahanesiyle kalmaya çalışacaklar.

2- PKK ağır silahlarını ve bombaları belli bölgelerde depoladı.
Etraflarını da bubi tuzakları ve mayınlarla çevirdi. Dolayısıyla ihtiyaç halinde lojistik sorunu yaşamayacak. Asker bir şekilde buralara girmek isterse de ağır zayiat verecek.

3- Örgüt bu süreci legalleşme dönemi olarak gördüğü için önceki gün yeni bir kampanyanın startını verdi. Bundan sonra herkes evine ve işyerine Öcalan posterleri asacak.

4- Örgüt uyuşturucu ekimine hız vermiş. Diyarbakır kırsalı esrar tarlalarıyla dolu. Diyarbakır neredeyse suç ihraç ediyor. 'Nasıl olsa çözüm sürecindeyiz operasyon olmaz' diye köylüleri de baskı altına almışlar.

Başka örnekler de vermek mümkün. Yani örgüt bir yandan çözüm/barış diyor ama öbür taraftan başka bir ajandanın yol haritasını uyguluyor.