7 Aralık 2010 Salı

Somali kıyılarının ve Hint Okyanusu'nun gerçek korsanları kim?

Daha önce de ele aldığımız Somali'deki korsanlık olaylarının bir başka açıdan ele alındığı bir makaleyi, bugün sizlerle paylaşıyorum.

"Who are the real pirates off the coast of Somali in the Indian Ocean?" diye soruyor, www.notmytribe.com adresli internet sitesinde Tony Logan ve şöyle devam ediyor:

"Son bir kaç hafta içinde, kuırumsal basının, taşlanarak öldürülen genç bir kız ve 'korsanlar' merkezli haberlere yoğunlaşması, Amerikan devletinin, kurumsal basını demirden pençesiyle nasıl kontrol ettiğinin açık bir göstergesidir. Pentagon'un yarattığı ülkede milyonlarca aç mültecinin varlığı ise nedense kimsenin aklına gelmiyor. Amerikan medyası için onlar bir "Indiana Jones" hikayesi! Ve korsanlar da onunla hep eğlenceli oyunlar oynayan neşeli insanlarlar! Peki, o halde Somali kıyılarının ve Hint Okyanusu'nun gerçek korsanları kim? İşte; "Asia Times Online" haber sitesi bize, tam da bu konuyla ilgili kimi bilgileri veriyor: NATO reaches into the Indian Ocean (NATO, Hint Okyanusuna el attı)

Soğuk savaş döneminin tarafsız oyuncusu Hindistan, şu an bu durumunu sürdürebilecek bir konumda değil. Birleşik devletler, Çin ve Rusya'ya karşı sürdürdüğü jeoplitik savaşta, şimdi başka bir uydu devleti zorluyor... İşte bu devlet Hindistan. Ya eski müttefiki Pakistan? ...O, şimdi Pentagon'un güney Asya'da yürüttüğü savaş alanındaki yeni görevine yönlendirildi. Birleşik Devletler kökenli endüstri kompleksinin, PENTAGON'un bu bölgede, finansmanı amerikan vergi mükelleflerinden sağlanacak sıkı bir silah satışına ihtiyacı var. Bir refah sistemi bundan daha iyi nasıl olabilir ki? Onların federal bir 'kurtarmaya' ihtiyaçları var!

Kendi karasularındaki gemileri ele geçiren korsanlara gelince; olaya bir de onların gözünden bakın. Kendi anavatanlarındaki Amerikan/Etiyopyalı korsanlığından kimse şikayetçi değil, işte şimdi de onlar yaptı? Diğer ülkelerin uluslararası balıkçılık firmalarının Somali karasularından korsanladığı, yıllık 300 milyon Dolarlık balık hakkında ne düşünülür? Aç Somalilerden "balık korsanlığı" yolu ile çalınan balıklar kimin umurunda? Bu konuda herhangi bir duyumunuz bile olmamıştır.O halde Somalili korsanlar bu büyük oyunda neden olmasınlar? Amerikan Hükümeti, Çin ve Rusya'nın uzağındaki dünyanın son kalan doğal kaynakları için bu "büyük jeopolitik oyun"a giriyor. Güney Asya, savaşın yeni bölgesi ve Hint Okyanusu, Asya ve Afrika kıtaları ve hepsinden de önemlisi Orta Doğu arasında çok stratejik bir bölge olarak yer alıyor. NATO şimdi tamamen Birleşik Devletler'in ve Kuzey Virginia'da o harika küçük binanın; Pentagon'un komutası altında Hint Okyanusu'nda kapsamlı bir korsanlığa soyunuyor. Hepiniz şimdi barış diyorsunuz. Eminim ki, Obama da barışı getirecek ama o şimdi Afrika'da "kötü korsanlarla" savaşıyor!

Makalenin linki:

http://notmytribe.com/2008/somalia-and-the-pentagon-pirates-of-the-indian-ocean-85573.html

0 yorum:

Yorum Gönder

 

"Allahsız Oğlu Allahsız"

Firavunların Laneti ile Damgalandı: "Allahsız Oğlu Allahsız" - Açık İstihbarat

Sizi artık ne gücünüz, ne malınız mülkünüz, ne gizli hesaplardaki paranız, gizli ortaklıklarınız, sansürünüz, RTÜK'ünüz, her yıl yenisini yaptırmakla övündüğünüz hapishaneleriniz, eteğinizi öpen basınınız, biat etmiş yargıçlarınız, silah arkadaşları bin bir iftirayla tutuklanırken size topuk selamı veren generalleriniz;

Ne öfke ve kin kusan diliniz, korku filmine dönen çehreniz, yalakalarınız, dalkavuklarınız, jurnalcileriniz, gaz bombalarınız, özel yetkili mahkemeleriniz, 'akilleriniz'...

Allah'ı kandırmak, güya günahlarınızın kefaletini ödeyip sıyırmak amacıyla, halkın parasıyla inşa ettirmeye giriştiğiniz cami-mabed'leriniz..

Hiç birisi kurtaramayacak demektir...

Devamı...

Perdenin arkasında hava kötü

Sürece Diyarbakır'dan bakınca...


Örgütün gizli ajandasını anlamamız
için son iki gün içinde yerinde teyit ettiğim üç noktayı kayda geçeyim:

1- Örgüte katılım artıyor.Yeni yapıda rol almak için dağa çıkanlar artıyor. Burada örgütün şöyle bir taktiği var. Çekilme adı altında gidenlerin ciddi bir kısmı bu yeni katılımlar. Bir yandan da tecrübeliler içeride bekletiliyor. Hem bölgedeki koordinasyonu yapıyorlar hem de olası bir yol kazası sonrası çatışmaya hazır bekliyorlar. Plana göre ekime kadar tecrübeliler çıkmayacak. Sonra da kar kış bahanesiyle kalmaya çalışacaklar.

2- PKK ağır silahlarını ve bombaları belli bölgelerde depoladı.
Etraflarını da bubi tuzakları ve mayınlarla çevirdi. Dolayısıyla ihtiyaç halinde lojistik sorunu yaşamayacak. Asker bir şekilde buralara girmek isterse de ağır zayiat verecek.

3- Örgüt bu süreci legalleşme dönemi olarak gördüğü için önceki gün yeni bir kampanyanın startını verdi. Bundan sonra herkes evine ve işyerine Öcalan posterleri asacak.

4- Örgüt uyuşturucu ekimine hız vermiş. Diyarbakır kırsalı esrar tarlalarıyla dolu. Diyarbakır neredeyse suç ihraç ediyor. 'Nasıl olsa çözüm sürecindeyiz operasyon olmaz' diye köylüleri de baskı altına almışlar.

Başka örnekler de vermek mümkün. Yani örgüt bir yandan çözüm/barış diyor ama öbür taraftan başka bir ajandanın yol haritasını uyguluyor.