10 Mayıs 2010 Pazartesi

Meksika/ABD Sınırında kaçak insan avı

Adına, ister "Yeni Dünya Düzeni", ister "Globalizasyon", ister "Küreselleşme" deyin, hepsi de "umut dolu yeni bir dönemi "  "çağrıştırsın" düşüncesi ile özenle seçilmiş kelimelerdir ve kapitalizmin kendisini  yeni bir ambalajla dünya milletlerine yeniden dayatmasından başka bir şey değildir. Köhne kapitalizmin bu çabası emperyalist niyetleri gizlemeye ne kadar yetecek, o ayrı konu. "Yerel" kimlikli ama global bir egemenliği hedefleyenlerin emrinde, kendi halklarının hızla "yoksullaştırılmasında" görevli kılınmış idarecilerin yarattığı "cehennemlerden" kaçıp kurtulmak isteyen ve doğup büyüdükleri topraklarda "insanca" bir yaşam imkânını ve umudunu kaybeden insanların hazin hikayeleri, öyle görünüyor ki, daha bir çok ümidi söndürerek devam edecek...Ülkemiz üzerinden Avrupa'ya yapılan "insan kaçakçılığı", başka bir boyutuyla Meksika'da da yaşanıyor...İşte bu kaçıştan bazı kareler ve "insanlığın" içine "düşürüldüğü" durum:

0 yorum:

Yorum Gönder

 

"Allahsız Oğlu Allahsız"

Firavunların Laneti ile Damgalandı: "Allahsız Oğlu Allahsız" - Açık İstihbarat

Sizi artık ne gücünüz, ne malınız mülkünüz, ne gizli hesaplardaki paranız, gizli ortaklıklarınız, sansürünüz, RTÜK'ünüz, her yıl yenisini yaptırmakla övündüğünüz hapishaneleriniz, eteğinizi öpen basınınız, biat etmiş yargıçlarınız, silah arkadaşları bin bir iftirayla tutuklanırken size topuk selamı veren generalleriniz;

Ne öfke ve kin kusan diliniz, korku filmine dönen çehreniz, yalakalarınız, dalkavuklarınız, jurnalcileriniz, gaz bombalarınız, özel yetkili mahkemeleriniz, 'akilleriniz'...

Allah'ı kandırmak, güya günahlarınızın kefaletini ödeyip sıyırmak amacıyla, halkın parasıyla inşa ettirmeye giriştiğiniz cami-mabed'leriniz..

Hiç birisi kurtaramayacak demektir...

Devamı...

Perdenin arkasında hava kötü

Sürece Diyarbakır'dan bakınca...


Örgütün gizli ajandasını anlamamız
için son iki gün içinde yerinde teyit ettiğim üç noktayı kayda geçeyim:

1- Örgüte katılım artıyor.Yeni yapıda rol almak için dağa çıkanlar artıyor. Burada örgütün şöyle bir taktiği var. Çekilme adı altında gidenlerin ciddi bir kısmı bu yeni katılımlar. Bir yandan da tecrübeliler içeride bekletiliyor. Hem bölgedeki koordinasyonu yapıyorlar hem de olası bir yol kazası sonrası çatışmaya hazır bekliyorlar. Plana göre ekime kadar tecrübeliler çıkmayacak. Sonra da kar kış bahanesiyle kalmaya çalışacaklar.

2- PKK ağır silahlarını ve bombaları belli bölgelerde depoladı.
Etraflarını da bubi tuzakları ve mayınlarla çevirdi. Dolayısıyla ihtiyaç halinde lojistik sorunu yaşamayacak. Asker bir şekilde buralara girmek isterse de ağır zayiat verecek.

3- Örgüt bu süreci legalleşme dönemi olarak gördüğü için önceki gün yeni bir kampanyanın startını verdi. Bundan sonra herkes evine ve işyerine Öcalan posterleri asacak.

4- Örgüt uyuşturucu ekimine hız vermiş. Diyarbakır kırsalı esrar tarlalarıyla dolu. Diyarbakır neredeyse suç ihraç ediyor. 'Nasıl olsa çözüm sürecindeyiz operasyon olmaz' diye köylüleri de baskı altına almışlar.

Başka örnekler de vermek mümkün. Yani örgüt bir yandan çözüm/barış diyor ama öbür taraftan başka bir ajandanın yol haritasını uyguluyor.